Spis treści
- Kolizja i co dalej, czyli bezpieczeństwo to podstawa
- Wypożyczony samochód a ubezpieczenie
- O czym kierowca powinien pamiętać?
- Wypadek wypożyczonym samochodem, a odpowiedzialność finansowa?
- Uszkodzenie wypożyczonego auta a ubezpieczenie OC
- Podsumowanie
Wypadki drogowe zdarzają się każdemu. Problem w tym, że nie każdy ma pełną wiedzę na temat procedur, jakie w tym przypadku muszą być przedsięwzięte. Ich nieznajomość może skutkować pełną odpowiedzialnością prawną, cywilną, a nawet karną. Wypożyczając samochód, trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad obowiązujących w przypadku kolizji drogowej. O jakich zasadach (i konsekwencjach) mowa?
Kolizja i co dalej, czyli bezpieczeństwo to podstawa
Niezależnie od tego, gdzie miała miejsce kolizja i z jakimi następstwami się wiązała, użytkownik wypożyczonego pojazdu powinien zadbać o bezpieczeństwo zgodnie z aktualnymi przepisami. Mówiąc wprost: należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, pomóc rannym (jeśli to możliwe) i ograniczyć wpływ uszkodzonego auta na inne pojazdy. Konieczne jest też właściwe oznakowanie miejsca kolizji lub wypadku, aby nie zagrażać bezpieczeństwu innych kierowców. Korzystając z samochodu wypożyczonego, zawsze należy zgłosić ten fakt Policji. Odpowiednie służby ustalą, kto faktycznie jest winny zaistniałej sytuacji.
Wypożyczony samochód a ubezpieczenie
Powyższa sytuacja może spotkać każdego z kierowców i to niezależnie od stopnia doświadczenia. Dlatego wypożyczając auto, warto dowiedzieć się na jego temat kilku istotnych rzeczy.
- Bieżący stan techniczny. Odebrane przez kierowcę uszkodzone auto z wypożyczalni to największy błąd, jaki może popełnić wynajmujący. Auto powinno być sprawne i integralne. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że właściciel będzie chciał obciążyć kierowcę dodatkowymi kosztami. Jeśli już istnieje konieczność wypożyczenia takiego auta, to warto udokumentować wszystkie jego dotychczasowe uszkodzenia.
- Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu. Pojazd — oprócz obowiązkowego OC — powinien posiadać też pakiet AC, NNW i Assistance. Dzięki temu kierowca będzie mógł cieszyć się pełną ochroną nie tylko w czasie wypadku, ale też wtedy, jeśli auto zostało uszkodzone na skutek czynników losowych, nieszczęśliwych wypadków (np. gradobicia) i innych zagrożeń, których wystąpienie nie zależało od kierującego.
- Procedury. Każda firma wynajmująca pojazdy ma swoje konkretne procedury związane ze zgłoszeniem wypadku bądź kolizji. Warto się z nimi zapoznać już na etapie odbierania samochodu. W razie potrzeby zasady obowiązujące wynajmującego można sobie zapisać lub wydrukować. Dzięki temu unikniemy błędów, które są czymś naturalnym w trakcie tak stresującego zdarzenia.
O czym kierowca winien pamiętać?
Co zrobić tuż po wypadku? Wszystko zależy od tego, kto jest sprawcą zdarzenia. I właśnie dlatego warto wezwać Policję. Bądź co bądź, nie jest to nasz samochód, w związku z czym właściciel pojazdu powinien mieć pełny wgląd do dokumentacji zdarzenia. Jak się zachować, gdy dojdzie do kolizji? Należy zachować spokój i jeśli to możliwe, od razu powiadomić podmiot będący faktycznym właścicielem pojazdu. Zwykle firmy wynajmujące auta nakładają na kierowcę obowiązek zgłoszenia tego faktu do 12 godzin od zdarzenia. Tak długi zakres czasu wynika stąd, że kierujący może w danym momencie być poza zasięgiem lub w stanie uniemożliwiającym mu precyzyjne przedstawienie okoliczności zdarzenia.
Wypadek wypożyczonym samochodem, a odpowiedzialność finansowa?
Jeśli kierujący wypożyczonym samochodem nie spowodował zdarzenia, to nie jest on w żadnym stopniu zobowiązany finansowo przed właścicielem auta. Jeśli jednak to on spowodował wypadek bądź kolizję, to takie zobowiązanie się pojawi. I właśnie dlatego warto już podczas podpisywania umowy sprawdzić, czy pojazd jest objęty ubezpieczeniem AC (autocasco). W takim przypadku należy też sporządzić oświadczenie o kolizji, w którego treści sprawca przyznaje się do własnej winy. Jeśli auto posiada ubezpieczenie AC, to obciążenie tego, kto odpowiada za szkody spowodowane wypożyczonym samochodem, nie jest już dla niego tak uciążliwe. Zwykle suma ubezpieczenia jest na tyle wysoka, że może pokryć gros, jeśli nie wszystkie koszty napraw. Jeśli jednak suma ta jest niższa od wartości strat, to powstałą w ten sposób różnicę trzeba pokryć z własnej kieszeni.
Uszkodzenie wypożyczonego auta a ubezpieczenie OC
Inną kwestią jest pokrycie strat z ubezpieczenia OC. Naturalnie mowa tu oczywiście o ubezpieczeniu sprawcy. Jeśli zatem uszkodziłem auto z wypożyczalni, to będę musiał prawdopodobnie liczyć się z koniecznością podwyższenia swojej składki ubezpieczenia OC. Pamiętajmy, że jeśli wypadek wypożyczonym samochodem miał miejsce z naszej winy, to trzeba dostosować się do przyjętych przez właściciela zasad. Jeśli np. uszkodzenie auta nie zostanie zgłoszone do 12 godzin od zdarzenia, to użytkownik pojazdu — niezależnie od zakresu uszkodzeń i ubezpieczenia — może zostać zmuszonym do pokrycia wszystkich kosztów z własnej kieszeni. Dlatego kontakt z wypożyczalnią to w takich okolicznościach podstawa.
Podsumowanie
Podsumowując, stłuczka drogowa może przydarzyć się każdemu i to nawet użytkownikowi samochodu wypożyczonego. Jeśli zatem auto po kolizji jest uszkodzone w znikomym stopniu i jego właściciel dopuszcza taką sytuację, osoba wypożyczająca nadal może nim jeździć.