Wynajem samochodu na wyjazd wakacyjny do Chorwacji

Chorwacja to od wielu lat jedna z bardziej popularnych, wakacyjnych destynacji turystycznych Polaków, zwłaszcza jeśli chodzi o południowy kierunek. Co istotne, wielu rodaków jako środek transportu wybiera auto, który daje dużą elastyczność. Wynika to m.in. z faktu, że do tego kraju dotrzemy jadąc krócej nawet niż dziesięć godzin. Poza tym w dowolny sposób możemy zarządzać częstotliwością przystanków, a nawet jeśli chcemy zwiedzimy różne inne atrakcje po drodze. Nie musimy też mieć własnego auta, albowiem możemy po prostu skorzystać z opcji wynajmu samochodu na wyjazd do Chorwacji.

Spis treści:

Dlaczego warto jechać samochodem do Chorwacji?

Odpowiedź jest prosta. A w zasadzie jest ich kilka. Po pierwsze, przejazd jest relatywnie niedługi oraz niedrogi. Jeżeli podobną trasę porównywalibyśmy pod względem potrzebnego czasu oraz kosztów związanych z lotem samolotem, to wyjdzie o wiele taniej, zwłaszcza jeśli podróżujemy w kilka osób oraz będzie niewiele dłużej, wliczając potrzebny czas dojazdu na lotnisko, oczekiwanie na samolot, przelot, a następnie czekanie na bagaż oraz transfer z lotniska do centrum miasta. Pamiętajmy, że w przypadku mniejszych miejscowości turystycznych trzeba tez do nich jakoś dotrzeć.

Po drugie, auto gwarantuje elastyczność w trakcie dojazdu jak również podczas pobytu. Można się w dowolnej chwili swobodnie przemieszczać , i być niezależnym od lokalnych środków transportu. Można tez puścić wodze fantazji, i wyskoczyć do nieodległych Włoch, na przykład  do magicznej Wenecji.

Po trzecie, choć zalet można by wymienić o wiele więcej, podróż samochodem do Chorwacji integruje podróżników, sprawia, że wyjazd staje się przygodą, której przebieg zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni oraz chęci poznania tego co po drodze i co na miejscu.

Wypożyczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji

Aby nie eksploatować własnego samochodu, móc wrzucić w niektórych przypadkach koszt wypożyczenia w działalność gospodarczą lub delegację, warto rozważyć wynajęcie samochodu.

Tego typu rozwiązanie jest coraz bardziej popularne z wielu względów. Daje gwarancję podróżowania bezpiecznym, nowym i sprawdzonym technicznie pojazdem. W razie potrzeby, mamy do wykorzystania bardziej rozbudowane ubezpieczenie, umożliwiające chociażby pokrycie kosztów holowania aż do 500 km. W cenie wypożyczenia auta wliczone jest do 300 km w gratisie przejechanych kilometrów na dobę, w ramach ceny podstawowej wynajmu krótkoterminowego.

Jeżeli zastanawiacie się, ile kosztuje ile kosztuje wypożyczenie samochodu, to w porównaniu do stawek, jakie spotkamy na miejscu w Chorwacji jest to dosyć tanie, bo wynosi już od kilkudziesięciu złotych w zależności od modelu auta. Możliwa też jest jednorazowa opłata, uwzględniająca specyfikę jaką jest wyjazd zagraniczny. Można to oczywiście bez problemu i z wyprzedzeniem sprawdzić w dobrej wypożyczalni aut.

Jakie auto najlepiej wypożyczyć na wyjazd do Chorwacji?

Wypożyczenie auta powinno być dopasowane do liczby podróżujących nim osób oraz planowanego bagażu i rodzaju wyjazdu – pobyt w hotelu, pensjonacie czy na polu namiotowym. Zasada jest jednak prostsza – im większy model, tym tak daleka podróż będzie bardziej komfortowa.

Jak jechać do Chorwacji? – Najlepsze trasy Polska-Chorwacja (sa chyba 3 lub 4)

Droga z Polski na chorwacką riwierę z reguły przebiegać będzie przez takie państwa jak Czechy, Słowacja, Austria, Węgry oraz Słowenia. Do najbardziej popularnych tras przelotowych związanych z wyjazdem do Chorwacji, należą następujące:

  • Barwinek – Koszyce – Budapeszt – Gorican – szczególnie dedykowana podróżującym przez rejon Polski południowo – wschodniej. Odcinek ten zajmuje średnio około siedmiu godzin.
  • Cieszyn – Trenczyn – Bratysława – Szombathley – Murska Sobota – Ptuj – Macejl – ta z kolei droga będzie idealna dla osób, które zamierzają przekroczyć polską granicę w jej południowo-zachodniej części i chcą ominąć Austrię. Na jej przebycie potrzeba około niewiele mniej niż siedem godzin. Po drodze warto odwiedzić ciekawą architektonicznie stolicę Słowacji – Bratysławę.
  • Cieszyn – Brno – Wiedeń – Graz – Macejl – z kolei w tym wariancie, podróż do Chorwacji pochłonie również około siedmiu godzin. Za to po drodze możemy odbić z trasy, aby zwiedzić przepiękny Wiedeń – stolicę Austrii.

Jak długo się jedzie do Chorwacji? – długość tras

Generalnie tras dojazdowych z Polski do Węgier jest kilka, ale patrząc na te trzy podstawowe i najbardziej popularne, ich czas dojazdu jest dosyć zbliżony, i zamknięty w przedziale sześć – siedem godzin. Tak więc nasz wybór zdeterminuje to, co chcemy dodatkowo zwiedzić po drodze.

Jeśli chodzi długość rzeczonych odcinków, to kolejno mamy następujące wyniki:

  • Barwinek – Koszyce – Budapeszt – Gorican – to około 600 km.
  • Cieszyn – Trenczyn – Bratysława – Szombathley – Murska Sobota – Ptuj – Macejl – o wiele mniej, bo zaledwie 520 km.
  • Cieszyn – Brno – Wiedeń – Graz – Macejl – to tez około 600 km, czyli jak w przypadku pierwszego wariantu trasy.

Ale uwaga, należy doliczyć jeszcze dystans po przekroczeniu granicy chorwackiej, aby w pełni poprawnie skalkulować i przeliczyć podróż autem do Chorwacji. Dotarcie do Istrii, to bowiem dodatkowe 300 km., do Splitu – kolejne 460 km, a do Makarskiej to już ponad 500 km.

Co można zobaczyć i zwiedzić po drodze do Chorwacji?

Każda z opisanych powyżej tras gwarantuje możliwość przeżycia dodatkowych wrażeń i odwiedzenia ciekawych atrakcji turystycznych. A więc jeśli nie spieszymy się, to poza walorami natury przyrodniczej, najlepiej zatrzymać się jest w jednej z mijanych stolic. Dlaczego? Można przy okazji skorzystać z noclegu i zregenerować siły. Za sprawą wyboru takiej właśnie opcji, podróż do Chorwacji samochodem będzie miała walory w pełni rekreacyjne. Do wyboru są zatem:

  • Wiedeń – pełen pałaców, muzeów oraz jednego z bardziej popularnych wesołych miasteczek, jakim jest Prater.
  • Bratysława – to z kolei możliwość zwiedzania średniowiecznych zamków, kościołów i katedr.
  • Budapeszt – ze Wzgórzem Zamkowym, najstarszą linią metra w Europie, niesamowitym budynkiem Parlamentu Węgierskiego czy licznymi, urokliwymi mostami.

Co można zobaczyć i jak spędzić czas w Chorwacji?

Chorwacja to nieprzebrana liczba ciekawych i zapadających w pamięć miejsc do zobaczenia, zarówno pod względem zabytków, możliwości odpoczynku jak i podziwiania walorów natury. Hasłowo wystarczy wymienić absolutne must have do zobaczenia, jak m.in. Dubrovnik. Hvar, Split, Jeziora Pitwickie, Brać, Rovini, Pula, Mlejt, Krka, Wyspa Kurcula, Zagrzeb, Omis, Szybenik, Makarska, Zadar czy Trogir.

Ile kosztuje wyjazd do Chorwacji?

Składowymi o charakterze strcte komunikacyjnym są koszty winiet do Chorwacji, które ponosimy za korzystanie z wygodnych autostrad w krajach dojazdowych, a wynoszą one około 10 Euro za 10-dniowy okres, oraz 14 Euro za cały miesiąc. Tak więc wybierając się na dwutygodniowe wakacje, bardziej opłaca się skorzystać z opcji miesięcznej.

W samej Chorwacji nie ma winiet. Obowiązuje podobny do polskiego system opłat przy wjeździe na drogi ekspresowe. Na przykład za odcinek Zagrzeb-Zadar zapłacimy około 15 Euro.

Równie istotne, a w zasadzie najistotniejsze ze względu na kwotę finalną, są opłaty ponoszone na paliwo. Średnie ceny za litr benzyny w przeliczeniu na złote, wynoszą następująco: w Austrii – 8,25, Czechy – 8,41, Chorwacja – 7,65, Słowacja – 7,98, Słowenia – 6,99, Węgry – 6,08.

Wyjazd do Chorwacji a COVID w 2022 roku

Regulacje odnośnie restrykcji związanych z przemieszczaniem się do poszczególnych krajów ulegają ciągłym zmianom. W przeszłości wymagany był tzw. paszport COVID-owy, status ozdrowieńca lub wykonanie na granicach odpłatnych, szybkich testów przesiewowych.

Dlatego najbezpieczniejszym sposobem przygotowania się do chorwackiej przygody jest śledzenie wytycznych oraz informacji publikowanych w ramach programu Polak za Granicą, które to realizuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji – jakie wybrać?

Na rynku dostępna jest szeroka paleta tego typu ubezpieczeń. W przypadku wyjazdu zagranicznego nie warto oszczędzać w tym przypadku. Jak się zwykło mawiać – przezorny zawsze ubezpieczony. Pomimo, że kwoty gwarantowanych ubezpieczeń wydają się bajońskie, to jednak nie powinno to zmylić naszej przezorności. Wybierzmy sprawdzonego ubezpieczyciela i możliwie najbogatszy wariant ubezpieczenia. To nie są na prawdę wygórowane stawki. A dzięki temu wyjazd samochodem do Chorwacji będzie o wiele bezpieczniejszy i beztroski.

Co należy zabrać ze sobą na wyjazd do Chorwacji?

Poza odpowiednimi dokumentami, o czym poniżej, do Chorwacji warto zabrać wyposażenie, jakie przydatne jest w regionach o ciepłym nadmorskim klimacie. A więc poza letnimi ubraniami, będą to różnego rodzaju akcesoria do pływania czy nurkowania – rękawki dla dzieci, stroje kąpielowe, okularki i maski, koła ratunkowe dmuchane czy płetwy.

Jako, ze Chorwacja to typowo gorący kierunek, dlatego warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju olejki, oliwki i kremy na opalanie. Dzięki temu unikniemy oparzeń. Jeżeli zażywamy lekarstwa i suplementy diety, a nawet tylko w ramach prewencji, weźmy ze sobą zapas niezbędnych medykamentów.

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru i zwrotu auta do wypożyczalni?

Auta w wypożyczalni są odpowiednio sprawdzone i przygotowane, do trasy, jednak przed wzięciem za nie odpowiedzialności, sprawdźmy takie kwestie jak rysy, zadrapania czy wgniecenia karoserii, stan tapicerki, działanie kierunkowskazów jak i tablicy rozdzielczej. Przyjrzyjmy się stopniowi zatankowania, czy działa oświetlenie. Najlepiej przed dłuższym wypożyczeniem po prostu przejechać się kilka kilometrów i przetestować auto w praktyce.

Dokumenty niezbędne przy wypożyczeniu samochodu

Podstawowe dokumenty potrzebne do wypożyczenia auta na podróż zagraniczną do Chorwacji, to prawo jazdy i dowód osobisty lub paszport. Wszystko jednak zależy od wypożyczalni, która może poprosić o dodatkowe zabezpieczenia albo mieć w ofercie pewne udogodnienia jak w przypadku wypożyczalni samochodów bez kaucji.

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do Chorwacji?

Choć Chorwacja od 1 lipca 2013 roku należy to państw członkowskich Unii Europejskiej, to nie jest jednak w gronie krajów z Grupy z Schengen. Oznacza to, że wyjazd na Chorwację jest formalnie związany z przekroczeniem zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. A zatem pogranicznikom potrzebny będzie do okazania dowód rejestracyjny pojazdu, aktualny dowód osobisty lub paszport. Dowód rejestracyjny pojazdu jest wydawany wynajmującemu za kwotę 100 zł, która łączy się ze zgodą na opuszczenie kraju wynajętym samochodem.

Warto jest też mieć ze sobą polisę ubezpieczeniową na wypadek choroby lub nieszczęśliwych wypadków. W Narodowym Funduszu Zdrowia możemy też wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która przyda nam się w przypadku korzystania z publicznych placówek medycznych.

Czy inne osoby mogą prowadzić auto?

Co do zasady wypożyczonym autem może kierować osoba wypożyczająca. Ale w przypadku tak odległej destynacji jak Chorwacja, wypożyczalnia zawrze odpowiednie adnotacje, umożliwiające kierowanie autem określonej i ściśle sprecyzowanej grupie osób. Koszt jednorazowy za dodatkowego kierowcę to 50 zł.

Czy można przewozić zwierzęta w wypożyczonym aucie?

W tym zakresie istnieją pewne restrykcje. Jeżeli wbrew zapisom umownym przewieziemy nim zwierzęta, to zostaniemy obciążeni odpowiednimi kosztami wynikającymi m.in. z konieczności wyczyszczenia tapicerki ze zwierzęcej sierści. Pamiętajmy też o przepisach fitosanitarnych związanych z przewożeniem zwierząt przez granicę.

Reasumując, nie zaleca się transportować czteronożnych milusińskich nieswoim autem. Jeżeli chcielibyśmy bardzo to zrobić, musielibyśmy uzyskać wyraźną, pisemną zgodę firmy wypożyczającej auto oraz ponieść dodatkowe opłaty. Zwierzęta możemy przewozić wypożyczonymi samochodami, ale tylko w specjalnie przeznaczonych do tego transporterach. Nigdy nie można przewozić zwierząt bezpośrednio na tapicerce samochodu.


Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń