Większość osób przyznaje, że nie lubi pożyczać samochodu od innych osób. Zazwyczaj bowiem towarzyszy im obawa, czy pożyczone auto nie ulegnie uszkodzeniu. Jednak zdarzają się sytuacje, w których nie ma możliwości korzystania z własnego auta, wówczas doskonałą alternatywą staje się skorzystanie z usług, jakie oferują wypożyczalnie samochodów.
Wypożyczalnie samochodów znaleźć można dzisiaj niemal wszędzie. Wyjazd służbowy czy wakacje – nie musisz się martwić o to, czym się będziesz poruszać, wystarczy, że znajdziesz zlokalizowaną w konkretnej miejscowości wypożyczalnię aut. Aby jednak wypożyczenie samochodu nie sprawiło ci problemów, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach podczas podpisywania umowy, jak również odbioru oraz zwrotu wypożyczonego samochodu. Postaramy się podpowiedzieć ci, co sprawdzić przy odbiorze samochodu z wypożyczalni, aby po zakończeniu okresu trwania umowy nie mieć problemów podczas jego zwrotu.
Dokumenty – kwestia bardzo istotna
Odbiór samochodu z wypożyczalni to konieczność podpisania kilku dokumentów. Na pewno warto poświęcić nieco czasu na ich przeczytanie, aby uniknąć niespodzianek. Na pewno trzeba podpisać umowę wypożyczenia samochodu, w której zawartych jest wiele istotnych informacji, jak model auta czy oznaczenie stron umowy. Jednak często umowy odwołują się w swej treści do regulaminu wypożyczalni, dlatego poświęć chwilę również na jego przeczytanie. Określa on najczęściej kwestie takie jak na przykład godziny zwrotu auta czy naliczanie kolejnych opłat w przypadku opóźnień. Często w regulaminie również zawarte są bardzo istotne informacje, dotyczące postępowania w razie awarii czy uszkodzenia wypożyczonego samochodu. Dlatego odbierając kluczyki do wypożyczanego samochodu, nie wystarczy podpisanie protokołu odbioru – konieczne przeczytaj również regulamin wypożyczalni!
Poziom paliwa i tankowanie samochodu
Najczęściej wypożyczalnie w regulaminie mają zapis, mówiący o tym, że zwracane auto musi być zatankowane do pełna. Oczywiście klient, odbierając samochód, również powinien otrzymać auto z pełnym bakiem. Dlatego bezwzględnie należy sprawdzić poziom paliwa, zanim wyjedzie się wypożyczonym samochodem. Może się bowiem zdarzyć, iż poprzedni wynajmujący zwrócił auto nie do końca zatankowane, a pracownicy wydali je bez uzupełniania paliwa. Wystarczy rzut oka na kontrolkę paliwa, aby stwierdzić, jaki jest jego stan. Jeśli stan paliwa jest niższy, taką uwagę należy wpisać w protokole odbioru auta lub zażądać uzupełnienia przez wypożyczalnię stanu paliwa przed wydaniem.
Karoseria, czyli zadrapania lub wgniecenia
Elementem, który powinno się bezwzględnie obejrzeć w wypożyczanym aucie, jest karoseria. Wszelkie zauważone wgniecenia, jak również zadrapania lakieru czy rysy należy wpisać w protokół odbioru. Dlatego w miarę możliwości auta z wypożyczalni najlepiej odbierać w dzień, aby móc lepiej zauważyć wszelkie wady. W przypadku odbioru auta w godzinach wieczornych i braku odpowiedniego oświetlenia można posłużyć się latarką, którą dzisiaj posiadają niemal wszystkie modele telefonów. Przy okazji dobrze jest również sprawdzić, czy wszystkie drzwi się zamykają i otwierają bez problemów.
Wyposażenie wnętrza
Sprawdzając samochód przed wypożyczeniem, nie można zapomnieć o wyposażeniu wnętrza. Oczywiście nie zawsze można sprawdzić wszystkie znajdujące się w samochodzie przyciski czy przełączniki, jednak na kilku elementach warto się skupić.
- Tapicerka: jakiekolwiek ślady takie jak plamy, sierść zwierząt czy też dziury lub naruszenia materiału koniecznie trzeba zgłosić i przypilnować wpisania ich w protokół. Bywa, że samo pranie tapicerki doliczane jest po zwrocie samochodu jako usługa specjalistyczna, wynosząca czasem więcej niż koszt wynajmu auta. Dlatego odpowiednie sprawdzenie tapicerki jest bardzo istotnym krokiem. Sprawdzając tapicerkę, dobrze jest także zerknąć na podsufitkę i jej ewentualne zabrudzenia i uszkodzenia.
- Elementy ruchome: wszelkie elementy ruchome we wnętrzu auta, jak przełączniki, lusterka wewnętrzne czy zagłówki dobrze sprawdzić pod kątem ich sprawności. Nie można zapominać o sprawdzeniu poprawności regulacji siedzeń czy też działaniu wewnętrznego oświetlenia, a nawet radia czy podobnych akcesoriów, jeśli auto jest w nie wyposażone.
- Niezbędne wyposażenie: trzeba pamiętać, iż w samochodach powinno znajdować się niezbędne wyposażenie, jak na przykład apteczka czy trójkąt ostrzegawczy. W przypadku kontroli drogowej za ich brak odpowiada kierowca. Ponadto dobrze jest sprawdzić też, czy na wyposażeniu znajduje się koło zapasowe w odpowiednim stanie oraz narzędzia, niezbędne do jego wymiany.
Ogólna sprawność samochodu
Przed wyjazdem z wypożyczalni nie można zapominać o sprawdzeniu ogólnego stanu auta, jak również poziomu płynów. Sprawność świateł i wycieraczek, a raczej jej sprawdzenie zajmuje chwilę, a zapobiega problemom z samochodem w trakcie jazdy. Dobrze jest również sprawdzić poziom oleju czy płyn do spryskiwaczy.
Wszelkie zauważone problemy, czy usterki auta powinny być wpisane w protokół odbioru. Klient powinien również upomnieć się o kopię regulaminu, aby mógł się z nim dokładnie zapoznać. Wydawać by się mogło, iż sprawdzenie samochodu to czynność bardzo czasochłonna, jednak jest to mylne wrażenie. Zazwyczaj wystarczy jedynie kilkanaście minut, aby mieć pewność stanu samochodu, przedstawionego przez wypożyczalnię.