Leasing czy wynajem długoterminowy? To popularne pytanie, które zadaje sobie coraz więcej przedsiębiorców i klientów indywidualnych. Wygoda, brak konieczności serwisowania i komfort użytkowania to zalety, które przyciągają. Z takich udogodnień korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Jednak choć te dwie formy finansowania są do siebie podobne, to należy pamiętać, że możemy zauważyć także znaczące dla klientów różnice. Czym różnią się te dwie pozornie zbliżone opcje? Czy wynajem długoterminowy się opłaca? A może korzystniejszą opcją jest leasing?
Czym jest wynajem długoterminowy?
Decydując się na długoterminowe wypożyczenia auta, zobowiązujemy się do regularnych opłat wyłącznie za korzystanie z samochodu. W skład opłaty za użytkowanie nie wchodzi spłata wartości samochodu, dzięki czemu miesięczna rata jest niższa. Podstawą ustalenia raty jest przebieg samochodu, który ustalamy z góry i zobowiązujemy się do jego dotrzymania w określonym przedziale czasowym. Dodatkowo przy wynajmie długoterminowym możemy skorzystać z pakietu usług serwisowych z przeglądami i wymianą opon oraz z dedykowanej oferty ubezpieczenia samochodu.
Na czym polega leasing?
Opcja leasingu auta to nic innego jak spłacanie regularnych rat za samochód przy jednoczesnym korzystaniu z niego. Przez fakt, że w comiesięczną ratę wlicza się spłata wartości samochodu wraz z odsetkami, miesięczna opłata jest wyższa niż przy wynajmie długoterminowym. Decydując się na leasing, ponosimy samodzielnie wszystkie koszty serwisowe, wymianę opon i odnawiamy ubezpieczenie samochodu.
Wynajem długoterminowy a leasing – porównanie
Z prawnego punktu widzenia długoterminowy wynajem samochodu i leasing są do siebie podobne. W obu przypadkach osoba biorąca auto w użytkowanie płaci za niego regularnie czynsz. W praktyce jednak te dwie formy wynajmowania samochodu znacznie się od siebie różnią. Począwszy od wysokości opłat, poprzez ilość formalności, aż do możliwości wykupu lub wymiany samochodu na nowy model.
Jak to wygląda w przypadku leasingu, a jak w przypadku najmu?
Formalności przy wynajmie długoterminowym i leasingu
Zasadniczą różnicą przeważającą na korzyść długoterminowego wynajmu samochodu jest mniej formalności. Wypożyczenie długoterminowe samochodu nie jest kredytem, zatem nie musimy mieć nieskazitelnej historii kredytowej. Rozpoczęcie przygody z wynajmem długoterminowym jest prostsze, a sprawy formalne zajmują znacznie mniej czasu.
W leasingu operacyjnym konieczne jest już dostarczenie większej liczby dokumentów, ponieważ ta forma finansowania bardziej przypomina kredyt. Dlatego też firmy leasingowe chcą mieć pewność, że klient jest odpowiedzialny finansowo i będzie regularnie opłacał raty.
Jakie dokumenty przygotować przy wynajmie długoterminowym?
Podpisanie umowy przy wynajmie długoterminowym wymaga minimalnej ilości dokumentów. Decydując się na auto na wynajem długoterminowy, musimy mieć przy sobie:
- dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem,
- prawo jazdy.
Jeżeli prowadzimy działalność i wynajęty samochód ma służyć przede wszystkim do przemieszczania się w ramach obowiązków zawodowych, należy przedstawić wpis do CEIDG.
Ważne! Nie musimy mieć firmy, aby skorzystać z wynajmu długoterminowego. Osoby prywatne również mogą wypożyczyć samochód na długi termin.
Leasing – formalności i potrzebne dokumenty
Leasing – niezależnie od tego, czy dla firm, czy też dla osób prywatnych, wiąże się z koniecznością weryfikacji zdolności kredytowej przez bank. Mimo że procedury leasingowe najczęściej są uproszczone, należy złożyć więcej dokumentów niż w przypadku wynajmu długoterminowego:
- kserokopię dowodu osobistego właściciela i/lub wspólników,
- kserokopię dowodu osobistego poręczyciela (małżonka, członka rodziny itp.),
- zaświadczenie o numerze REGON i NIP,
- wpis do CEIDG lub KRS,
- umowa spółki.
Podobnie jak w przypadku wynajmu długoterminowego, możliwe jest wzięcie auta w leasing przez osobę prywatną – mówimy wtedy o zawarciu umowy leasingu konsumenckiego.
Leasing czy wynajem długoterminowy – kwestie podatkowe
Finansowanie samochodu w formie leasingu może odbywać się na dwa sposoby. Jednym z nich jest leasing finansowy. Jest to najrzadziej wybierana forma finansowania samochodu ze względu na konieczność ponoszenia wysokich opłat początkowych. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z leasingu finansowego, musimy opłacić cały podatek VAT dla danego samochodu przed podpisaniem umowy. Ponadto to osoba korzystająca z auta musi dokonywać obowiązkowego odpisu amortyzacyjnego, ponieważ samochód od razu staje się częścią jego majątku.
Nieco inaczej wygląda kwestia leasingu operacyjnego. W tej opcji samochód pozostaje własnością leasingodawcy, dzięki czemu użytkownik nie zajmuje się amortyzacją pojazdu. Podatek VAT nie jest płatny jednorazowo z góry, a przez cały czas trwania umowy jako jeden ze składników raty leasingu. Osoba opłacająca raty leasingu może je odliczyć jako koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej.
Decydując się na podpisanie umowy najmu, użytkownik samochodu prowadzący działalność gospodarczą również ma możliwość odliczenia rat za auto jako kosztów uzyskania przychodu. Ponadto na osobie korzystającej z auta nie spoczywają obowiązki związane z opłaceniem podatku VAT czy amortyzacji. Dlatego długoterminowy najem samochodu osobowego jawi się jako najkorzystniejsza opcja wypożyczenia dla firmy, szczególnie jeśli zdecydujesz się skorzystać z profesjonalnej wypożyczalni samochodów w Warszawie.
Kiedy wynajęty samochód staje się własnością użytkownika?
Na początku musimy zdecydować, czy zależy nam, aby wypożyczany samochód z czasem stał się naszą własnością. Jeżeli weźmiemy auto w leasing dla osoby prywatnej bądź dla firmy, po trwającej od 2 do 6 lat umowie pojazd przejdzie na własność użytkownika. Dzieje się tak jedynie w przypadku leasingu finansowego. Natomiast leasing operacyjny nie zmusza do wykupienia samochodu, a jedynie oferuje tę możliwość za symboliczną kwotę. W związku z tym możemy zdecydować się na nowszy model lub pozostawić sobie obecne auto.
Wynajem długoterminowy to idealna opcja dla osób, które chciałyby często zmieniać samochód na nowszy model. Krótszy czas trwania umowy (zazwyczaj około 3 lata) i brak zobowiązań związanych z wykupieniem pojazdu to mniej problemów w momencie ewentualnej odsprzedaży auta. Wynajmując auto na długi termin, mamy możliwość jeżdżenia najbardziej aktualnymi modelami samochodów dostępnymi na rynku.
Odsprzedaż samochodu po uzyskaniu własności
Do 1 stycznia 2022 roku każdy właściciel auta osobowego mógł odsprzedać je bez podatku dochodowego już 6 miesięcy po jego zakupie. Wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu przepisy zmieniły się na niekorzyść sprzedających (jeśli wykup miał miejsce przed 2021 rokiem, można sprzedać auto jeszcze według starych przepisów). Obecnie przedsiębiorca, który chciałby sprzedać auto wykupione z leasingu na cele prywatne, przy każdym zakupie dokonanym po 2021 roku musi odczekać aż 6 lat, nim będzie mógł sprzedać samochód bez płacenia podatku dochodowego. Po sześciu latach od wykupienia z leasingu auto znacznie straci na wartości, przez co jego sprzedaż będzie bardzo mało opłacalna.
Leasing i najem długoterminowy samochodu a koszty
Jeśli chodzi o wynajem samochodu osobowego a koszty, warto pamiętać, że wiele zależy tak naprawdę od zaplanowanego budżetu, jaki możesz przeznaczyć na usługę. Najem długoterminowy często obejmuje kompleksowy pakiet usług, w tym serwisowanie, ubezpieczenie, wymianę opon, a także inne koszty eksploatacyjne. Koszty miesięczne najmu są zazwyczaj wyższe niż w przypadku leasingu, jednak oferują większą elastyczność i wygodę, ponieważ wszystkie usługi są zawarte w jednej stałej opłacie. Wadą najmu długoterminowego jest to, że nie zyskuje się własności samochodu po zakończeniu umowy – że nie ma możliwości odsprzedaży pojazdu i uzyskania zwrotu części kosztów. Jednak samochody bardzo szybko tracą na wartości, przez co opcja sprzedaży auta nie jest aż tak kusząca.
Koszty miesięczne leasingu są zazwyczaj niższe niż w przypadku najmu długoterminowego, ponieważ nie obejmują pełnego pakietu serwisowego. W leasingu finansowym po zakończeniu umowy istnieje możliwość wykupu samochodu za ustaloną wartość resztkową. Taki wykup auta po zakończeniu umowy leasingu to atrakcyjna opcja szczególnie dla osób prywatnych. Jednak wadą finansową leasingu jest konieczność dbania o dodatkowe koszty związane z eksploatacją pojazdu, takie jak serwisowanie i ubezpieczenie, które różnią się w zależności od warunków umowy.
Wynajem długoterminowy a leasing – dla kogo będzie najlepszy?
Zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy zostały stworzone dla osób o różnych potrzebach. Zanim zdecydujemy się na konkretną formę wypożyczenia auta, musimy zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy.
Korzystając z naszego wynajmu długoterminowego w Warszawie, możesz skorzystać z profesjonalnego doradztwa – nasi eksperci pomogą Ci wybrać najkorzystniejszą opcję dopasowaną do Twoich potrzeb i Twojego budżetu. Poznasz także wady i zalety wynajmu długoterminowego, dzięki temu podejmiesz świadoma i trafną decyzję!
Wady i zalety leasingu
Niewątpliwą zaletą leasingu jest możliwość wykupienia samochodu na własność za niewielką kwotę, ponieważ przez cały czas trwania umowy w miesięcznej racie płacimy niewielką część wartości samochodu. Na tym rozwiązaniu skorzystają osoby, które nie mają kilkudziesięciu tysięcy na zakup nowego auta. Z leasingu licznie korzystają także firmy, które potrzebują dużej floty samochodów, których nie mogą kupić za gotówkę. Ponadto samochodem wziętym w leasing możemy pokonywać dowolną ilość kilometrów i dokonywać w nim różnych modyfikacji.
W niektórych przypadkach decydując się na leasing, musimy liczyć się z wpłatą wstępną w wysokości nawet 20% wartości samochodu. Leasing finansowy wymaga od użytkownika opłacenia całego podatku VAT przed podpisaniem umowy. Możliwe kosztowne naprawy skrzyni biegów, silnika lub zawieszenia są niepoliczalnymi kosztami, które mogą obciążyć dodatkowo leasingobiorcę.
Wady i zalety wynajmu długoterminowego
Wynajem długoterminowy to doskonała opcja dla osób, które chcą cieszyć się nowoczesnym samochodem bez dodatkowych zobowiązań. Krótszy czas trwania umowy, niższa miesięczna rata i zawarty w niej pakiet usług serwisowych wraz z ubezpieczeniem oszczędzają użytkownikom pieniądze i czas potrzebny na poszukiwanie rzetelnego serwisu w przypadku awarii. Koszty napraw nie obciążają najemcy.
Jeżeli w trakcie wynajmu długoterminowego zmienimy zdanie i będziemy chcieli wykupić auto, musimy liczyć się z zapłaceniem nawet 50% jego wartości początkowej. Warto w tym miejscu pamiętać, że możemy nie odzyskać tej kwoty przy odsprzedaży auta, z którą będziemy musieli poczekać aż 6 lat w przypadku wykupu na cele prywatne. Zamiast tego warto zdecydować się na nowszy model i znów cieszyć się swobodą jazdy i brakiem zobowiązań.
FAQ:
- Czym różni się leasing od wynajmu?
Te dwie opcje finansowania są do siebie podobne, jednak przy wynajmie długoterminowym nie ma konieczności sprawdzania historii kredytowej oraz przedstawiania wielu dodatkowych dokumentów tak jak w przypadku leasingu. To także niższa rata oraz pakiet usług serwisowych.
- Co jest wygodniejszą opcją – leasing czy wynajem długoterminowy?
Wiele zależy od preferencji i potrzeb, jednak wiele osób uważa, że to właśnie wynajem jest wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ w jednej racie zawarte są wszystkie koszty, które ponosisz w związku z użytkowaniem samochodu (oczywiście oprócz paliwa).